0

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 2-3 σετ από την Τενερίφη Λα Λαγκούνα στα πλαίσια του πρώτου αγώνα της φάση των προημιτελικών του CEV Challenge Cup Γυναικών. Αγωνίστηκε χωρίς τις τρεις ξένες αθλήτριες του το «τριφύλλι» λόγω κορωνοϊού, στην Ισπανία θα κριθεί η πρόκριση.

Η αναμέτρηση:

Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 2-4 στο ξεκίνημα. Το «πράσινο» μπλοκ σταμάτησε την επίθεση της Τενερίφης, με το «τριφύλλι» να μειώνει στους δύο (4-6). Η επίθεση της Εύας Χαντάβα έδωσε το πρώτο προβάδισμα του Παναθηναϊκού (9-8) όμως ένα μικρό σερί των Ισπανίδων διαμόρφωσε το 10-12. Με μπλοκ της Ναταλίας Μεταξά, οι «πράσινες» ισοφάρισαν σε 14-14. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι για την Τενερίφη διαμόρφωσαν το 14-19. Η συνέχεια του σετ ήταν διαδικαστική, με τις Ισπανίδες να κάνουν ότι θέλουν στο τερέν και εν τέλει να κατακτούν το πρώτο σετ με 16-25.

Με επίθεση της Χαντάβα, οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 3-2 στο ξεκίνημα ενώ ο πρώτος χρόνος της Χατζηευστρατιάδου διαμόρφωσε το 5-2. Το μπλοκ της Παπαφωτίου ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις (9-5) για το «τριφύλλι». Η επίθεση της Κωνσταντίνου έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (12-8) στις «πράσινες». Μετά από άστοχη επίθεση της Χαντάβα (16-12), ο Απόστολος Οικονόμου κάλεσε τάιμ άουτ. Η επίθεση της Χαντάβα εκτόξευσε την διαφορά στους οκτώ (20-12). Τελικά, ο Παναθηναϊκός κατέκτησε εύκολα το δεύτερο σετ με 25-12.

Το μπλοκ της Αθηνάς Παπαφωτίου διαμόρφωσε το 3-3 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Η επίθεση της Μανωλίνας Κωνσταντίνου έφερε ξανά στα ίσια το ματς (6-6). Ένα σερί τριών πόντων των Ισπανίδων (6-9) ανάγκασε τον Απόστολο Οικονόμου να καλέσει τάιμ άουτ. Η Λα Λαγκούνα συνέχισε να βρίσκεται μπροστά στο σκορ (9-14) ενώ το λάθος των Ισπανίδων διαμόρφωσε το 12-15. Με επίθεση της Εύας Χαντάβα, οι «πράσινες» πλησίασαν στους δύο (17-19). Το μπλοκ της Κωνσταντέλλου διαμόρφωσε το 20-21 ενώ η επίθεση της Χαντάβα έριξε την διαφορά ξανά στον πόντο (22-23) ενώ η άστοχη επίθεση της Τενερίφης έφερε στα ίσια το ματς (24-24). Η επίθεση της Χαντάβα έδωσε ακόμη ένα σετ μπολ στις «πράσινες» (28-27) ενώ το τεχνικό χτύπημα της Ελληνίδας ακραίας χάρισε το τρίτο σετ στον Παναθηναϊκό με 29-27.

Οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 5-2 στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, όμως οι Ισπανίδες ισοφάρισαν γρήγορα σε 6-6. Η άστοχη επίθεση της Μπραμπίλα έφερε το ματς στα ίσια (10-10). Δύο συνεχόμενοι άσσοι της Αθηνάς Παπαφωτίου διαμόρφωσαν το 13-10 ενώ ο πρώτος χρόνος της Χατζηευστρατιάδου ανέβασε την διαφορά στους τρεις και πάλι (15-12). Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ (17-17), όμως η Τενερίφη ξέφυγε με δύο (17-19), με τον Απόστολο Οικονόμου να καλεί τάιμ άουτ. Η λανθασμένη υποδοχή της Κωνσταντίνου διαμόρφωσε το 19-22, με τον Οικονόμου να καλεί τάιμ άουτ. Ο άσσος της Αθηνάς Παπαφωτίου έριξε την διαφορά στον πόντο (21-22) όμως τελικά οι φιλοξενούμενες κατέκτησαν το σετ (21-25) και ισοφάρισαν σε 2-2 σετ.

Οι Ισπανίδες προηγήθηκαν με 2-4 στο ξεκίνημα του πέμπτου σετ. Η διαφορά ανέβηκε στους τέσσερις (3-7), με τον Απόστολο Οικονόμου να καλεί τάιμ άουτ. Δύο συνεχόμενοι λάθη των φιλοξενουμένων έριξαν την διαφορά στους δύο (5-7). Ο πρώτος χρόνος της Κωνσταντέλλου διαμόρφωσε το 6-8 ενώ το «πράσινο» μπλοκ σταμάτησε την επίθεση της Τενερίφης, με την διαφορά να πέφτει ξανά στους δύο (7-9). Η επίθεση της Χαντάβα έφερε το «τριφύλλι» στο -1 (9-10), όμως η Λα Λαγκούνα ξέφυγε με 9-12. Ο άσσος της Χατζηευστρατιάδου διαμόρφωσε το 11-12, με τον τεχνικό των φιλοξενούμενων να καλεί τάιμ άουτ. Τελικά η Τενερίφη πήρε το σετ με 12-15 και πανηγύρισε την νίκη με 2-3 σετ.

Τα σετ: 16-25, 25-12, 29-27, 21-25, 12-15

Η κατάκτηση του Κυπέλλου είναι πλέον… υποχρέωση!

Αυτά τα χρήματα ζητάει ο Χουάνκαρ για να υπογράψει!