Κόντρα στην Φενέρμπαχτσε ήταν τρεις οι διακριθέντες του Παναθηναϊκού (Παπαπέτρου, Μέικον, Νέντοβιτς). Απέναντι στην Μπασκόνια έλειψε ο τρίτος πόλος, με αποτέλεσμα το «τριφύλλι» να χάσει στο φινάλε και τις λεπτομέρειες (81-79)

Αναλυτικά η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού:

Κέντρικ Πέρι: Ξεκίνησε εντυπωσιακά με 7 σερί πόντους στο φινάλε της περιόδου και είχε γενικότερα μία πιο «ζωντανή» παρουσία στο ματς, χωρίς όμως να πάρει πολύ χρόνο συμμετοχής (15:27). Βαθμός: 6

Ντάριλ Μέικον: Στα πρώτα 38′ ήταν ωσεί παρών στο ματς. Στο φινάλε ωστόσο «φώναξε» είμαι εδώ! Με 8 προσωπικούς πόντους και 2 τρίποντα έφερε το ματς στα ίσια (79-79), έχοντας για δεύτερο σερί ματς αξιοπρεπέστατη παρουσία. Βαθμός: 7

Γιώργος Παπαγιάννης: Άξιος συγχαρητηρίων είναι ο διεθνής σέντερ που αγωνίστηκε με ένεση στο ματς έχοντας πρόβλημα στην μέση. Στο διάστημα που αγωνίστηκε, πάντως, έκανε αισθητή την παρουσία του, κυρίως αμυντικά (2π., 8ριμπ.). Βαθμός: 6

Λευτέρης Μποχωρίδης: Δεν αγωνίστηκε και δεν μπορεί να κριθεί.

Βασίλης Καββαδάς: Δεν αγωνίστηκε και δεν μπορεί να κριθεί.

Ιωάννης Παπαπέτρου: Έκανε τα πάντα! Από τους 3 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, εκτοξεύτηκε στους 22 στο δεύτερο, έχοντας ακόμη 4 ασίστ (24 στον δείκτη αξιολόγησης) αλλά και το «βάρος» του άστοχου σουτ στο φινάλε. Βαθμός: 8

Λεωνίδας Κασελάκης: Δεν μπόρεσε να βοηθήσει όσο τις προηγούμενες φορές. Κάποιες λανθασμένες επιλογές στην δ’ περίοδο, ειδικά, «πόνεσαν» περισσότερο. Βαθμός: 3

Οκάρο Ουάιτ: «Γεμάτη» στατιστική από τον Αμερικανό φόργουορντ, όχι όμως όσο θα χρειαζόταν η ομάδα του (7π., 5ριμπ.), ειδικά στον τομέα των ριμπάουντ. Βαθμός: 5

Τζεχάιβ Φλόιντ: Στα ρηχά κινήθηκε ο Αμερικανός σέντερ. Αντιμετώπισε ορισμένα αμυντικά προβλήματα ενώ και επιθετικά δεν είχε την συνδρομή άλλων αγώνων. Βαθμός: 3

Νεμάνια Νέντοβιτς: Σκιά του εαυτού ο Σέρβος γκαρντ, σκόραρε μόλις 5 πόντους (2/6 εντός πεδιάς) και δεν έδωσε συνέχεια στην MVP εμφάνιση κόντρα στην Φενέρμπαχτσε. Βαθμός: 4

Τζέρεμι Έβανς: Έδωσε μάχες, αγωνίστηκε πολύ στην θέση «5» αλλά η βοήθεια που αναζητούσε ο Δημήτρης Πρίφτης στον τομέα των ριμπάουντ δεν ήρθε ποτέ (8π. 2ριμπ.). Βαθμός: 5

Χάουαρντ Σαντ Ρος: Πάλεψε ο Κουβανός σε άμυνα και επίθεση (9π., 3ριμπ.), δεν έκανε όμως το κάτι παραπάνω που σε ματς της μίας ανάσας κάνουν εντέλει και την διαφορά. Βαθμός: 5

Μπασκόνια – Παναθηναϊκός 81-79: Τσάμπα ήττα…

Πρίφτης: «Κομβικά τα ριμπάουντ στα τελευταία λεπτά»