0

Αναλυτικά η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού:

Παναγιώτης Καλαϊτζάκης: Δεν αγωνίστηκε λίγο και δεν μπορεί να κριθεί. Βαθμός: –

Αλεξάντερ Μπαλτσερόφσκι: Δεν αγωνίστηκε και δεν μπορεί να κριθεί. Βαθμός: –

Κώστας Σλούκας: Ηγέτης για ακόμα μία φορά στο παρκέ για τον Παναθηναϊκό. Στα δύσκολα όχι απλώς βγήκε μπροστά, αλλά πήρε την μπάλα, μοίρασε το παιχνίδι, έχοντας 12 πόντους με 4/8 σουτ εντός πεδιάς και τρομερή άμυνα. Βαθμός: 10

Ιωάννης Παπαπέτρου: Πέτυχε το πρώτο καλάθι του Παναθηναϊκού στην αναμέτρηση με τρίποντο, αλλά έμεινε εκεί (3π.) χωρίς να πάρει κάποια άλλη προσπάθεια και είχε πρόβλημα στην άμυνα στο ημίχρονο. Βαθμός: 6

Τζέριαν Γκραντ: Ο μεγάλος πρωταγωνιστής του «τριφυλλιού» στο δύσκολο διάστημα που ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά. Βγήκε μπροστά στην επίθεση, έχοντας 15 πόντους με 5/7 σουτ εντός πεδιάς (4/6 διπ., 1/1 τριπ.), παίζοντας εξαιρετική άμυνα, μετρώντας ακόμα 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ. Βαθμός: 10

Κέντρικ Ναν: Χρεώθηκε με 2 ανύπαρκτα φάουλ στο πρώτο ημίχρονο και συνολικά 3, όμως δεν έχασε το μυαλό του παρά την αντιαθλητική άμυνα του Ολυμπιακού πάνω του. Πήρε πρωτοβουλίες στην επίθεση και ήταν ασταμάτητος με 25 πόντους, 7/10 δίποντα και 3/8 τρίποντα, έχοντας ακόμα 4 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Βαθμός: 10

Ματίας Λεσόρ: Βρήκε ρυθμό στην πάροδο της αναμέτρησης και στο τέλος ήταν εκεί με ένα κομβικό καλάθι και φάουλ, έχοντας συνολικά 15 πόντους με 6/8 δίποντα και τρομερές άμυνες. Κατέβασε ακόμα 6 ριμπάουντ κι ακόμα αναζητεί να του δοθεί ένα φάουλ… Βαθμός: 10

Κώστας Αντετοκούνμπο: Αγωνίστηκε λίγο και δεν μπορεί να κριθεί. Βαθμός: –

Μάριους Γκριγκόνις: Προσπάθησε κυρίως στο κομμάτι της άμυνας, γιατί επιθετικά ήταν και πάλι μακριά από τον και του εαυτό και χωρίς πρωτοβουλίες (2 π., 2/2 βολές). Θετικό το πρόσημο ωστόσο. Βαθμός: 5

Χουάντσο Ερνανγκόμεθ:  Ήταν τρομερός στο δεύτερο ημίχρονο και παντού στο γήπεδο. Έκανε όλη τη βρώμικη δουλειά στο παρκέ, χτυπώντας εκεί που έπρεπε (7 π., 2/3 διπ., 1/1 τριπ.), κατεβάζοντας 7 ριμπάουντ (τα 2 επιθετικά), όντας απίστευτος στην άμυνα. Βαθμός: 10

Ντίνος Μήτογλου: Δεν του πήγε και αυτό το παιχνίδι. Είχε 7 πόντους με 3/5 σουτ εντός πεδιάς και ο Παναθηναϊκός περιμένει περισσότερα από αυτόν στο Game 5. Βαθμός: 6

Λευτέρης Μαντζούκας: Δεν αγωνίστηκε και δεν μπορεί να κριθεί. Βαθμός: –

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 85-88: Επικό πράσινο διπλό και….” Ελάτε τώρα στο ΟΑΚΑ”!

Αταμάν: “Ο Ναν στην επίθεση και ο Χουάντσο στην άμυνα μας έδωσαν τη νίκη για το 2-2”