0

Αναλυτικά η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού:

Παναγιώτης Καλαϊτζάκης: Αγωνίστηκε λίγο και δεν μπορεί να κριθεί. Βαθμός: –

Λούκα Βιλντόζα: Πήρε χρόνο συμμετοχής με τους Ναν και Γκραντ να μην είναι σε καλή βραδιά. Μπήκε στο ματς με εύστοχο τρίποντο, όμως στη συνέχεια ήταν άστοχος με 1/3 τρίποντα και 0/1 δίποντο και είχε κι αυτός πολλά θέματα στην άμυνα. Βαθμός: 4

Κώστας Σλούκας: Έβαλε τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι μετά το αρχικό προβάδισμα του Ολυμπιακού και πήγε στα αποδυτήρια με 3/3 τρίποντα. Στην επανάληψη δεν συνέχισε τον ίδιο ρυθμό και σταμάτησε στους 16 πόντους με 5/7 τρίποντα, μοιράζοντας και 5 ασίστ. Βαθμός: 8

Ιωάννης Παπαπέτρου: Αγωνίστηκε για 8:43 λεπτά, όμως ήταν άστοχος, έχοντας 0/3 τρίποντα, τελειώνοντας την αναμέτρηση με 2 πόντους, χωρίς να δώσει λύσεις στον Παναθηναϊκό. Βαθμός: 4

Τζέριαν Γκραντ: Βοήθησε δημιουργικά με 6 ασίστ, είχε και 2 ριμπάουντ, όμως ούτε επιθετικά (8π., 1/5 εντός πεδιάς, 5/5 βολές), ούτε στην άμυνα κατάφερε να δώσει βοήθειες και έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό. Βαθμός: 5

Κέντρικ Ναν: Ξεκίνησε πολύ άσχημα το παιχνίδι και στο πρώτο ημίχρονο είχε μόλις 3 πόντους και 1/9 εντός πεδιάς, με τον Αταμάν να τον αφήνει στο παρκέ για να βρει ρυθμό. Στην επανάληψη ανέλαβε δράση, παρότι ήταν άστοχος γενικά (8/20 εντός πεδιάς, 3/9 δίποντα) και σταμάτησε στους 21 πόντους. Βαθμός: 8

Ματίας Λεσόρ: Είχε πολλά προβλήματα με το μαρκάρισμα του Μιλουτίνοφ, που στο πρώτο ημίχρονο έκανε πάρτι και στις δύο ρακέτες με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ. Κέρδισε λίγες «μάχες» στο ζωγραφιστό, έχοντας 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 τάπες και ένα… κάρο φάουλ που δεν του σφυρίχτηκαν. Βαθμός: 7

Κώστας Αντετοκούνμπο: Αγωνίστηκε λίγο και δεν μπορεί να κριθεί. Βαθμός: –

Μάριους Γκριγκόνις: Μπήκε στο ματς ζεστός και είχε 2/3 τρίποντα, όμως στη συνέχεια της αναμέτρησης δεν πήρε προσπάθειες και ήταν άτολμος, μένοντας στους 6 πόντους, με τα δικά του προβλήματα στην άμυνα. Βαθμός: 5

Χουάντσο Ερνανγκόμεθ: Φορτώθηκε νωρίς με 2 φάουλ και πήγε στον πάγκο. Η επιστροφή του στο παιχνίδι συνδυάστηκε με 7 πόντους, όμως δεν μπόρεσε να δώσει βοήθειες σε έναν τομέα που τον έχει, μένοντας στα μόλις 2 ριμπάουντ. Βαθμός: 5

Ντίνος Μήτογλου: Στην εκκίνηση της αναμέτρησης είχε πρόβλημα στην άμυνα στο μαρκάρισμα του Πίτερς, που είχε 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια έδωσε λύσεις με 2 τρίποντα και ήταν ο μοναδικός που πήγαινε πρώτος σε ριμπάουντ, μαζεύοντας 10, σημειώνοντας και 8 πόντους. Βαθμός: 6

Λευτέρης Μαντζούκας: Δεν αγωνίστηκε και δεν μπορεί να κριθεί. Βαθμός: –

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 84-89: Είχε μείνει στο Βερολίνο ο Παναθηναϊκός και έκανε το «Break» στο ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός

Previous article

Ξέσπασμα Αταμάν στα αποδυτήρια: “Τώρα καταλαβαίνω γιατί στο ποδόσφαιρο δεν υπάρχουν Έλληνες διαιτητές στα ντέρμπι”