0

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου έφτασε τους 37 βαθμούς και πήρε τον άτυπο τίτλο της πρωταθλήτριας χειμώνα και κράτησε το εντός έδρας αήττητο. Ο ΠΑΟΚ έμεινε στους 32 βαθμούς, όσους και ο Άρης που επικράτησε με 3-0 σετ του Ηλυσιακού.

Με άουτ πρώτο χρόνο της Πολυνοπούλου ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 5-2 στο πρώτο σετ. Με πέρασμα της Κρος οι γηπεδούχες έφτασαν στο +4 για το 8-4 με τον ΠΑΟΚ να μειώνει στο 9-8 με δύο σερί μπλοκ από Πολυνοπούλου και Λι. Με τα καλά σερβίς της Γκρόθες το τριφύλλι βρήκε και πάλι ευκαιρία να χτίσει σερί για το 14-9 με επίθεση της Χαντάβα και μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου.

Με άσο της Στεπανένκο ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 18-11 ενώ μετά από βίντεο τσάλεντζ που πήρε ο Τάκης Φλώρος και το έχασε, το τριφύλιλι έφτασε στο 21-13. Με καλό σερβίς της Παπαφωτίου οι γηπεδούχες έφτασαν στο 24-14 με τον ΠΑΟΚ να μένει στο σετ (24-17) με μπλοκ και επίθεση της Πολυνοπούλου. Η Γκρόθες ήταν εκείνη που τελείωσε το σετ για τον Παναθηναϊκό.

Το τριφύλλι πήρε γρήγορα προβάδισμα δύο πόντων στο δεύτερο σετ με την Παπαφωτίου στο σερβίς. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 9-9 με μπλοκ άουτ της Μερτέκη και προσπέρασε με 9-11 με μπλοκ της Κογιάρ και παράβαση της Στεπανένκο στο φιλέ με τον Απόστολο Οικονόμου να καλεί τάιμ άουτ.

Μετά την αναγκαστική διακοπή ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 9-12 μετά από χαμένη επίθεση της Στεπανένκο με τον Παναθηναϊκό να πλησιάζει στον πόντο. Οι φιλοξενούμενες προσπέρασαν ξανά με την Μερτέκη με τη Χαντάβα να διαμορφώνει το 13-14 σε έναν πόντο που χρειάστηκε το βίντεο τσάλεντζ. Η ομάδα του Τάκη Φλώρου κυριάρχησε στο μπλοκ και προσπέρασε με 15-19 μετά από παράβαση της Παπαστεργίου που είχε περάσει στο ματς. Με άσο της Φιντόν ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 16-22 και έκλεισε το σετ με 18-25 με πλασέ της Μερτέκη.

Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Το τριφύλλι έφτασε στο 9-6 με δύο σερί επιθέσεις της Γκρόθες με τον ΠΑΟΚ να πλησιάζει με Κογιάρ και Καλαντάτζε. Με τα καλά σερβίς της Χατζηευστρατιάδου η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου έχτισε ξανά σερί μέσα στο σετ.

Με Γκρόθες και Κρος ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 17-13 και έφτασε στο 19-14 με επίθεση της Στεπανένκο και πλασέ της Κωνσταντίνου με τον Τάκη Φλώρο να καλεί τάιμ άουτ. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στους 3 πόντους με την Καλαντάτζε για το 19-16 αλλά οι γηπεδούχες συνέχισαν να είναι αποτελεσματικές στην επίθεση φτάνοντας στο 22-17 με πάιπ της Κωνσταντίνου και στο 25-20 για το 2-1 στα σετ.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε ρυθμό από την γραμμή του σερβίς στο ξεκίνημα του τέταρτο σετ και έφτασε στο 1-6 με μπλοκ της Πολύνοπούλου. Μετά από χαμένη επίθεση της Κωνσταντίνου η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε στο 2-8 με τον Απόστολο Οικονόμου να εξαντλεί και τα τάιμ άουτ που είχε στη διάθεσή του.

Ο Παναθηναϊκός πλησίασε με την Κρος με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο 6-10 με τη Φιντόν. Με τα καλά σερβίς της Κρος (δύο άσοι) το τριφύλλι έχτισε σερί για το 12-10 με την Κογιάρ να μειώνει για την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Οι γηπεδούχες έφτασαν στο 14-11 με την Γκρόθες με τον Τάκη Φλώρο να καλεί και το δεύτερο τάιμ άουτ που είχε στη διάθεσή του.

Με τη Λι στην γραμμή του σερβίς ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 14-14 με την Μερτέκη και προσπέρασε (14-16) με Πολυνοπούλου και Κογιάρ με την Χαντάβα να δίνει τέλος στο σερί. Ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε την κατάσταση με την Χατζηευστρατιάδου στην γραμμή του σερβίς με το τριφύλλι να φτάνει στο 23-20 με δύο πόντους της Κρος και ένα λάθος της Λι. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πλησίασε στον πόντο με άσο της Κυπαρίσση με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στη νίκη με επίθεση της Χαντάβα.

Τα σετ 3-1 (25-17, 18-25, 25-20, 25-23)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 12 (8/15 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κρος 16 (10/17 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Στεπανένκο 12 (8/31 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκρόθες 14 (14/32 επ., 58% υπ. – 58% άριστες), Παπαφωτίου 4 (1/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χαντάβα 9 (9/25 επ., 50% υπ. – 41% άριστες) / Ρόγκα (λ, 50% υπ. – 40% άριστες), Κωνσταντίνου 3 (2/11 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες), Τσιτσιγιάννη, Παπαστεργίου, Καραγκούνη.

Π.Α.Ο.Κ. (Τάκης Φλώρος): Πολυνοπούλου 11 (6/12 επ., 5 μπλοκ), Καλαντάτζε 5 (3/7 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μερτέκη 15 (13/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 24% άριστες), Κογιάρ 18 (15/42 επ., 3 μπλοκ), Φιντόν 9 (7/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 43% άριστες), Λι 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 45% υπ. – 39% άριστες), Παπαδοπούλου (22% υπ. – 2% άριστες), Ηλιοπούλου, Κλέπκου, Κυπαρίσση 4 (3/8 επ., 1 άσσος).

Παναθηναϊκός Β΄: Η αποστολή για το ματς με τον Αστέρα Βλαχιώτη

Χαρίσης: «Ο Παναθηναϊκός παίζει το καλύτερο ποδόσφαιρο στην Ελλάδα»!